Wielu psychoterapeutów zauważa, że ludzie często pozostają w nieszczęśliwym związku, ale nie decydują się go zakończyć. Często wynika to ze strachu przed samotnością lub z obawy, że już nie spotkają nikogo innego, z kim mogliby stworzyć trwały związek. Często jest to jeden z powodów, dla którego kobiety i mężczyźni zgłaszają się do psychoterapeuty. Psychoterapia indywidualna jest bardzo dobrym wyborem w tej sytuacji.

Lęk przed samotnością może opierać się na problemach związanych z brakiem pewności siebie lub niską samooceną. Dla niektórych osób myśl o konieczności radzenia sobie z własnymi uczuciami, bez nikogo, kto mógłby być wsparciem, jest przerażająca. Mogą również martwić się, że nie będą w stanie zadbać o siebie bez wsparcia ze strony partnera. Strach przed samotnością może również wynikać z braku doświadczenia bycia singlem po spędzeniu długiego czasu w związku.

Wpływ lęku przed rozstaniem na funkcjonowanie naszego związku

Prawda jest taka, że związek, w którym jedna osoba jest naprawdę nieszczęśliwa, nie jest satysfakcjonującym związkiem dla żadnej ze stron. Nawet jeśli ludzie często utrzymują taki związek przez wiele lat, ze względów, które przedstawiam powyżej w tekście.

Bycie w związku zmusza nas do bycia wrażliwymi, co może mieć zarówno dobre, jak i złe strony, ponieważ odkrywamy swoje prawdziwe oblicze. Kiedy jesteśmy w prawdziwym związku, pokazujemy partnerowi wszystkie strony nas samych.

Jeśli jedna osoba nie czuje tego samego do drugiej osoby, to prędzej czy później partner to zauważy. Może wyjść to na jaw, na przykład brak fizycznego uczucia, a może w większym stopniu, przez kłótnie, przez unikanie partnera lub spędzanie zbyt dużej ilości czasu poza domem.

Jest mało prawdopodobne, aby takie postępowanie w związku skończyło się to dobrze. Zwykle rezultatem takiego postępowania  jest stopniowe pogłębianie się przepaści między dwojgiem ludzi, aż w końcu związek całkowicie się rozpada i każdą ze stron czeka okresowa lub trwała samotność.

 

Czym jest samotność? Co dokładnie rozumiesz przez samotność? Czym jest strach przed samotnością?

Szukając odpowiedzi na te pytania, uświadomisz sobie, że pozostając w niesatysfakcjonującym związku, już czujesz się samotny. Przebywanie z kimś, tylko po to, aby uniknąć samotności, prowadzi do takiej sytuacji, że i tak poczujesz się samotny. Jedynym sposobem na uniknięcie uczucia samotności jest poszukiwanie autentycznych i znaczących związków z ludźmi. Jeśli nie jest to możliwe w twoim obecnym związku, dokonanie zmiany jest jedynym sposobem, aby to umożliwić.

Podejmując decyzję o zakończeniu związku, o zerwanie z kimś jest formą straty i prawdopodobnie będziesz odczuwać smutek, który się z tym wiąże. Jednak nawet jeśli dokonanie zmiany jest bolesne, to tylko przechodząc przez ten ból, możemy w końcu znaleźć przyszłe szczęście.

Po rozstaniu dobrym pomysłem jest stworzenie pewnego dystansu pomiędzy związkami, pomiędzy starym i przyszłym, nowym związkiem, co pozwoli spokojnie zastanowić się, czego oczekujemy w nowym związku. Ponowne poznanie siebie w tym okresie jest bardzo przydatne, a kiedy już zdecydujesz, że jesteś gotowy na poznanie kogoś nowego, bardzo prawdopodobne jest, że spotkasz kogoś, kto wyznaje te same wartości co Ty.

Budując nowy związek, jest ważne, aby poświęcić czas na nawiązanie nieromantycznych relacji. Posiadanie sieci wsparcia jest bardzo ważne w tym okresie. Spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną przypomni Ci, że nawet jeśli nie jesteś w związku, nie jesteś sam. Jednak nie da się uciec od faktu, że bycie singlem może czasami być bardzo dokuczliwe i będzie Ci dokuczać samotność, nadal mogą się zdarzyć sytuacje, w których będziesz tęsknić za posiadaniem partnera i chociaż może to być trudne.

Z czasem nauczymy się akceptować takie sytuacje i odczucia jako części naszego życia i zyskamy spokój ducha i poczucie wierności sobie i nowemu partnerowi. Jeśli nadal będziesz miał/miała problemy tej natury, to jedynie dobry psychoterapeuta jest w stanie przyjść ze skuteczną pomocą.